نورومارکتینگ

نورومارکتینگ یا بازاریابی عصب پایه

نورومارکتینگ neuromarketing

مغز ما انسان ها بسیار سریع تر از ذهن خودآگاه ما، به عناصر اطراف عکس العمل نشان می دهد و بسیاری از تصمیمات روزانه ما از قبیل چیزی که قصد دیدن آن را داریم، می خواهیم در موردش صحبت کنیم و آن را خریداری کنیم، پاسخ هایی احساسی هستند که روش های سنتی قابلیت اندازه گیری آن ها را ندارند. به عبارتی تنها راه اندازه گیری رفتار ناخودآگاه مصرف کننده استفاده از ابزار نوروساینس و سنجش رفتار عصبی می باشد. بازاریابی عصبی را می­توان کاربرد تصویربرداری عصبی از رفتار مصرف­کننده و اینکه وی چگونه به برندها و تبلیغات واکنش نشان می­دهد دانست. هم­چنین می­توان گفت بازاریابی عصبی عبارت است از حوزه­ای مطالعاتی که به کاربرد روش­های عصب شناسی در جهت تحلیل و فهم رفتار انسان در رابطه با بازارها و مبادلات بازاری اشاره دارد. چنین تعریفی از بازاریابی عصبی (نورومارکتینگ) دو نتیجه مهم را در بر دارد: اول اینکه این تعریف بازاریابی عصبی را به استفاده از تصویربرداری عصبی منحصر نمی­کند و دومین نتیجه این است که حیطه پژوهشی بازاریابی عصبی تنها محدود به رفتار مصرف کننده  نمی­شود و شامل حوزه­های وسیع­تری همچون تحقیقات درون و برون سازمانی است که در ادبیات تحقیقات بازاریابی متداولند.

هدف تیم متخصص و مجرب شرکت ذهن روشن بازار پارس دستیابی به ابعاد ناخودآگاه ذهن مصرف کننده در حین تصمیم گیری با استفاده از ابزارهای نوروساینس در سطح جهانی می باشد. تیم نورومارکتینگ شرکت ذهن روشن بازار پارس با بهره گیری از نیروهای متخصص و تجربه چندین ساله در حوزه نورومارکتینگ، به شرکت ها و برندها در حوزه های بازاریابی و روانشناختی در شناخت پاسخ های ناخودآگاه مصرف کننده کمک خواهد نمود. در نتیجه کارفرما پس از دستیابی به علایق ناخودآگاه مصرف کننده خواهد توانست ارتباط بهتری با وی ایجاد نماید و این امر موجب افزایش فروش و سودآوری شرکت ها خواهد شد.

نورومارکتینگ neuromarketing

حوزه های کاربردی نورومارکتینگ

نورومارکتینگ در تبلیغات

● پیش بینی میزان اثربخشی کمپین های تبلیغاتی

● آنالیز احساسی تبلیغات

● ارائه پیشنهادات عملی به منظور بهینه سازی تبلیغات

بر اساس تحقیقات جهانی انجام شده تقریباً ۴۰ درصد از تبلیغات به هدف مورد نظر خود نمی رسند. به عبارت دیگر نه تنها ۴۰ درصد از تبلیغات به افزایش فروش منجر نمی شوند بلکه حتی نیمی از آن ها به کاهش فروش برندها منجر خواهند شد.

تحقیقات نورومارکتینگ این اطمینان را به شما می دهند که هیچ گاه تبلیغات بی اثر نخواهید داشت. به عبارت دیگر تجزیه و تحلیل رفتارهای عصبی در مقایسه با روش های سنتی در تحقیقات بازاریابی، دقیق ترین پیش بینی را در خصوص میزان اثربخشی تبلیغات و در نتیجه افزایش فروش، ارائه خواهند داد و به شما خواهند گفت که چه بخش هایی از تبلیغات شما مفید خواهد بود و چه بخش هایی از تبلیغات شما تاثیرگذار نخواهند بود.

میزان موفقیت تبلیغات شما را پیش بینی خواهیم کرد

هنگامیکه یک برند بودجه عظیمی جهت راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی در نظر میگیرد، در واقع می خواهد مطمئن شود که بودجه تخصیص داده شده اتلاف نخواهد شد. به زبان بهتر، دنبال بهترین نتیجه ممکن می باشد.

پژوهش های ما در حوزه تبلیغات، با شواهد مستدل میزان موفقیت انواع تبلیغات از جمله تبلیغات تلویزیونی، محیطی و دیجیتال را پیش بینی خواهند نمود. ما قادر خواهیم بود تا با استفاده از ابزاری همچون ,EEG ,Eye Tracking  Facial Emotional encoding و GSR در محیطی کاملا طبیعی، به شما بگوییم که مصرف کننده در هنگام مشاهده تبلیغ شما واقعاً چه چیزی را می بیند، به چه می اندیشد و چه حسی نسبت به تبلیغ شما خواهد داشت.

ما خواهیم توانست تا با استفاده از ابزارهای نوروساینس ثانیه به ثانیه رفتار مشتریان شما را مورد بررسی قرار دهیم. چراکه تصمیم گیری خرید ارتباط مستقیم با فعالیت های مغز مصرف کننده داشته و با استفاده از ابزار مذکور می توان دریافت که آیا تبلیغات شما در دنیای واقعی جواب خواهد داد یا خیر. به عبارت دیگر پاسخ سوال اول هر برند موفقیت محور را ارائه خواهیم داد: آیا این تبلیغ منجر به فروش خواهد شد؟

ما تبلیغات را اثر بخش تر خواهیم کرد

علاوه بر اینکه می توانیم میزان موفقیت تبلیغات شما را تخمین بزنیم، قادر خواهیم بود که دقیقاً مشخص کنیم چه بخش هایی از تبلیغات شما مناسب و چه بخش هایی نامناسب هستند. با استفاده از اطلاعات ما، در واقع شما قادر خواهید بود ستون فقرات و پاشنه آشیل تبلیغ خود را شناسایی کنید.

نتایج تحقیقات ما نقاط قوت و ضعف تبلیغات شما را ثانیه به ثانیه نشان خواهد داد. به عبارت دیگر این نتایج تاثیر هر یک از عناصر تبلیغ شما (همچون موزیک، صدا، تصویر، متن، برند و …) را به تفکیک ارائه خواهند داد.

نورومارکتینگ neuromarketing
ابزار مورد استفاده نورومارکتینگ در تبلیغات

   ● EEG(Electroencephalography)

یکی از بنیادی ترین روش ها در بازاریابی عصبی، تصویربرداری از مغز می باشد که به وسیله این دستگاه صورت می گیرد. به وسیله این دستگاه می توان فعالیت های مغز را به طور دقیق ضبط نمود و پس از استانداردسازی داده های به دست آمده، پاسخ مغز به تبلیغات، بسته بندی و حتی محیط های فروشگاهی را به دست آورد.

نحوه کار دستگاه:

در حین تصویر برداری از مغز توسط این دستگاه، الکترودها با سطح پوست سر فرد تماس خواهند داشت. سپس فعالیت های عصبی الکتریکی به شکل امواج مغزی ثبت شده و فرکانس خروجی هر یک از نواحی قشری مغز به دست می آید. به کمک EEG می توان فعالیت های عصبی و الکتریکی مغز را با شاخصه زمانی میلی ثانیه به دست آورد.

مطابق با تحقیقات انجام شده و نتایج بدست آمده، در حین تصویربرداری با استفاده از این دستگاه، مشارکت کنندگان به ندرت به دستگاه موجود بر روی سر خود توجه می کنند و در نتیجه میتوان به طبیعی و انعطاف پذیر بودن محیط آزمایش اذعان داشت.

ناگفته نماند که داده های دریافتی قابل استناد، به تجزیه و تحلیل تخصصی و حداقل ۲۰ نفر مشارکت کننده نیازمندند.

نحوه استفاده از EEG در تحقیقات نورومارکتینگ:

در بازاریابی عصبی، ما اغلب به دنبال یافتن پاسخ عاطفی مصرف کننده نسبت به یک تبلیغ، محصول  و یا فروشگاه هستیم که EEG به سوال ما در این مورد پاسخ خواهد داد. امواج مغزی سطح هیجان، ناامیدی و برانگیختگی یک فرد را نشان می دهند و استفاده از این اطلاعات یعنی؛ افزایش فروش شرکت ها.

نورومارکتینگ neuromarketing eye tracker

 ● Eye Tracker

به وسیله ردیابی چشم می­توان دریافت که کاربران در یک لحظه خاص به کجا نگاه می­کنند، چه مدت زمانی به یک چیز می­نگرند و هم­چنین می­توان مسیری که چشم آنها دنبال می­کند را شناسایی کرد.

نحوه کار دستگاه:

اکثر ردیاب­های چشم مدرن بر روشی تکیه دارند که اصطلاحاً بازتاب قرنیه نامیده می­شود تا موقعیت چشم را هنگامی که حرکت می­کند، دنبال کرده و دریابند. بازتاب قرنیه از یک منبع نور استفاده می­کند تا چشم را روشن کند، بنابراین موجب بازتابی می­شود که به وسیله یک دوربین با وضوح بالا، نمایان می­شود. تصویر گرفته شده به وسیله دوربین به منظور شناسایی بازتاب منبع نور در قرنیه و مردمک چشم، مورد استفاده قرار می­گیرد. سپس الگوریتم­های پردازش تصویر پیشرفته­ای به منظور برآورد نقاط خیرگی مرتبط با چشم و محرک­ها، مورد استفاده قرار می­گیرند. در روش­شناسی ردیابی چشم، اگرچه دید فرد تا حد بسیار زیادی ثابت می­باشد، چشم به طور مداوم به اطراف نگاه می­کند تا در ساخت تصویری کامل از چیزی که به آن نگاه می‌کند، به وی کمک کند. این فرآیند به فیکسیشن و ساکادها تقسیم می­شود. یک “فیکسیشن” عبارت است از مکث کردن حرکت چشم بر یک منطقه خاص از میدان بصری. این مکث­ها اغلب بسیار کوتاه هستند، در نتیجه چشم به طور مستمر ساکادها را ایجاد می­کند. ساکادها حرکت سریع چشم از یک فیکسیشن به فیکسیشن دیگر به منظور کمک به چشم برای ترکیب آن­ها و ایجاد تصویر و صحنه­ای کامل از چیزی که فرد به آن نگاه می­کند، می‌باشند. شاید فرض شود که فیکسیشن­ها و ساکادها تصویری واضح از چیزی که فرد مشاهده می­کند را به محقق می­دهند. فیکسیشن­ها در دید فووآ  فرد وجود دارند، که تقریباً نیمی از اطلاعات بینایی را به مغز ارسال می­کند. این قسمت از بینایی فرد بسیار دقیق بوده و شفافیت کاملی را در خصوص چیزی که به آن می­نگرد، ایجاد­می کند. توجه ابتدایی فرد معمولاً بر چیزی که در دید فووآ خود ثبت می‌کند، متمرکز است. ردیاب­های چشم تنها چیزی را دنبال می­کنند که در دید فووآ فرد ثبت می­شود.

نحوه استفاده از ردیاب چشم در تحقیقات نورومارکتینگ:

ما معمولاً در تحقیقات بازاریابی به دنبال این هستیم که دریابیم کدامیک از عناصر و نقاط تبلیغات ما، بسته بندی های ما و یا چه بخش هایی از وبسایتمان توجه بیشتری را به خود جلب می کند. ردیابی چشم روشی بسیار دقیق و اثربخش به منظور یافتن پاسخ این سوال می باشد.

نورومارکتینگ Biometrics neuromarketing

 ● Biometrics

هنگامیکه از آهنگ احساسی در تبلیغات خود استفاده می کنید، ضربان قلب مخاطب افزایش یافته و مردمک چشم گشاد می شود. بیومتریک ها شامل تمامی ابزاری می شوند که عکس العمل های فیزیکی مخاطب (اندازه مردمک چشم، نرخ ضربان قلب، میزان ترشحات پوست و وضعیت بدنی فرد) نسبت به محرک های بازاریابی را مورد سنجش قرار می دهند.

نحوه استفاده از ابزار بیومتریک در تحقیقات نورومارکتینگ:

شرکت ذهن روشن از تجهیزات پزشکی مختلفی به منظور ارزیابی عکس العمل های بیولوژیکی افراد نسبت به محرک های بازاریابی استفاده می کند. ابزارهای بیومتریک فعالیت های غیر ارادی افراد را که نشان دهنده میزان مشارکت و تحریک آن ها در خصوص یک تبلیغ می باشد، مورد ارزیابی قرار می دهند.

 اندازه مردمک چشم (Pupil Size)

اندازه مردمک چشم به عنوان داده های ثانویه در حین ردیابی چشم ضبط می گردد. به دلیل اینکه تجهیزات ردیابی چشم به کالیبره کردن سایز مردمک چشم به منظور دستیابی به اطلاعات دقیق نیازمند است، اندازه مردمک چشم را در یک سیستم ثانویه مورد بررسی قرار خواهیم داد. مردمک های گشاد ممکن است نشان دهنده افزایش تفکر شناختی فرد و یا برانگیختگی عاطفی بالای وی باشند.

 نرخ ضربان قلب (Heart Rate)

همانند اندازه مردمک چشم، نرخ ضربان قلب نیز تحریک فرد مخاطب را به وسیله یک محرک بازاریابی نشان میدهد.

 عکس العمل ترشحات پوست(GSR)

یک ابزار GSR میزان ترشحات موجود در سطح پوست فرد را مورد ارزیابی قرار می دهد. ما به وسیله این ابزار خواهیم توانست میزان رسانایی الکتریکی بین دو انگشت را اندازه بگیریم. این وسیله میزان برانگیختگی عاطفی فرد را نشان می دهد.

 وضعیت بدنی فرد (Posture)

وضعیت بدنی فرد به طور جداگانه و در حین ردیابی چشم ضبط میگردد. در نتیجه می توانیم لحظه به لحظه وضعیت فیزیکی فرد را رصد کنیم. افراد زمانیکه به یک تبلیغ علاقه مند می گردند به طور ناخودآگاه به سمت آن نزدیک شده و زمانیکه از یک تبلیغ خسته می شوند از آن دور می شوند.

نورومارکتینگ فروشگاه ها neuromarketing
کاربرد نورومارکتینگ در فروشگاه ها

فروشگاه شما در مغز مشتری شماست

فروشگاه، قفسه و بسته بندی محصولات شما چقدر تحریک کننده است؟ کدامیک از عناصر توجه مشتری را جلب می کنند؟ آیا طرح شما مغز پسند می باشد؟ و برای مجاب کردن مشتری به خرید محصولاتتان چه کرده اید؟

تحقیقات در حوزه خرده فروشی و فروشگاه ها در شرکت ذهن روشن بازار پارس از طریق نورومارکتینگ صورت می گیرد تا شما با استفاده از نتایج ارائه شده ما بتوانید محیطی مشتری پسند را برای مشتری خود طراحی کنید.

ابزار مورد استفاده نورومارکتینگ در فروشگاه ها

 ● EEG(Electroencephalography)

 ● Eye Tracker

 ● Biometrics

نورومارکتینگ فروشگاه ها neuromarketing
موفقیت هر فروشگاهی به این بستگی دارد که در مغز مشتری شما چه می گذرد

فعالیت های مغز تجربه حقیقی مشتری را در خصوص سهولت و لذت خرید نشان می دهند. با ترکیب داده های مغز با داده های حاصل از ردیابی چشم مشتری، شرکت ما قادر خواهد بود نقاط قوت و ضعف عناصر فروشگاه شما را تشخیص دهد.

تحقیقات نورومارکتینگ در حوزه فروشگاهی می تواند به بهبود اثربخشی خرده فروشی در سه مورد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

    ● فروشگاه

    ● قفسه های فروشگاهی

 بسته بندی محصولات

و با استفاده از نورومارکتینگ می توان به پاسخ سوالات زیر دست یافت:

    ● کدامیک از قفسه ها بیشتر به خرید منجر می شود.

● موزیک موجود در فروشگاه چه تاثیری بر تجربه فروشگاهی مشتری خواهد گذاشت؟

    ● کدامیک از بسته بندی ها توجه بیشتری را به خود جلب می کنند؟

نورومارکتینگ neuromarketing دیجیتال


کاربرد نورومارکتینگ در فضای دیجیتال

آیا می خواهید نرخ تبدیل ویزیتورهای دیجیتال شما به خریدار، افزایش یابد؟

بهتر است این بخش را با این سوال شروع کنیم که چرا بعضی از کاربرها به مشتری وفادار تبدیل می شوند اما برخی خیر؟

شرکت ذهن روشن بازار پارس با تمرکز بر تجربه کاربری (UX) و با استفاده از ابزارهای نورومارکتینگ به سوال شما پاسخ خواهد داد. حقیقت این است که ابزارهای زیادی به منظور بررسی تجربه کاربر در یک وبسایت وجود دارند (همچون ماوس ترکینگ و کلود کامپیوتینگ). اما هیچ یک از این روش ها به نسبت ابزار نورومارکتینگ از دقت کافی برخوردار نیستند. ما با استفاده از ابزارهای نورومارکتینگ به راحتی خواهیم فهمید در مغز کاربر شما چه می گذرد. به عنوان مثال با استفاده از ردیاب چشم می توان فهمید که کاربر به کدام نقاط خیره می شود و خیرگی بیشتر یعنی توجه بیشتر.

ابزار مورد استفاده نورومارکتینگ در تحقیق تجربه کاربری

    ● EEG(Electroencephalography)

    ● Eye Tracker

    ● Biometrics

نورورمارکتینگ در سایت

دریابیم که کاربران دقیقاً چه حسی به وبسایت شما دارند

تحقیقات تجربه کاربری فراتر از روش سنتی مصاحبه محور هستند. با این روش می توانید بفهمید که کدامیک از عناصر بصری وب سایت شما توجه کاربر را جذب کرده و وی را به مشتری تبدیل می کنند.

مسئله این است که افراد اغلب نمی توانند این مطلب را بیان کنند که کدامیک از عناصر وب سایت به عنوان محرک عمل می کنند. اگر قرار است این موضوع را بفهمیم نباید سوال کنیم بلکه باید بنگریم.

استفاده از نورومارکتینگ در تحقیقات تجربه کاربری، تمامی عناصر محرک منجر به فروش در وبسایت را بدست خواهد آورد. الگوهای فعالیتی مغز نشان خواهند داد که کاربر چه موقعی مسیر درست در وبسایت را دنبال خواهد نمود و چه زمانی، به عبارت بهتر چه عناصری، وی را از مسیر اصلی منحرف خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.